Częstochowa ma kolejny plac zabaw z prawdziwego zdarzenia! Tym razem takie miejsce uroczyście oddano do użytku obok Świetlicy Środowiskowej Radosny Dom działającej przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej ZO  w Częstochowie. Oprócz dyrekcji i pracowników placówki, na otwarciu nowego placu zabaw obecne były: dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, Barbara Mizera i wicedyrektor częstochowskiego MOPSu, Iwona Borysiuk.

Możliwość realizacji tej wspaniałej inwestycji dla dzieci nie byłaby możliwa bez pomocy osoby która pragnie zostać anonimową. Pomoc okazała też jedna z kanadyjskich fundacji, z którą PKPS nawiązał kontakt. – Nawiązanie bliższych relacji z prezesem Fundacji poprzez bezpośredni kontakt  Kanadzie pozwoliło na bardzo obrazowe przedstawienie naszych działania skierowanych na pomoc dzieciom i młodzieży pochodzącej z rodzin dysfunkcyjnych poprzez naszą bieżącą działalność świetlicy – tłumaczy Sylwia Szczygłowska, dyrektor Świetlicy Środowiskowej „Radosny Dom” przy częstochowskim PKPS.

Realizacja inwestycji nie należała do najłatwiejszych. Przez ponad pół roku trwały przygotowywania do postawienia placu zabaw. Związane było to przede wszystkim z pozyskaniem terenu przylegającego do placówki, który jest własnością Urzędu Miasta Częstochowy. Po przeprowadzonych rozmowach, częstochowski Magistrat udostępnił swój teren na postawienie placu zabaw.

- Widzieliśmy ogromną potrzebę zagospodarowania tego terenu nie tylko sprzętem do zabaw ale także ławkami, których w ogóle w tej części dzielnicy nie ma oraz koszami na śmieci. I te rzeczy udało nam się pozyskać dzięki przychylności Wydziału Ochrony Środowiska U.M i Przedsiębiorstwu Komunalnemu SITA – wyjaśnia Sylwia Szczygłowska i dodaje. – Dzięki wspólnym staraniom powstał przytulny zakątek nie tylko dla naszych wychowanków,  którzy nie muszą już chodzić pod Jasną Górę aby korzystać z placu zabaw, ale przede wszystkim powstało przyjazne miejsce dla wszystkich mieszkańców. Gros osób starszych jest wdzięcznych za ławki na których w końcu mogą wypoczywać, mamy z małymi dziećmi oraz uczniowie z pobliskiej  Szkoły Podstawowej nr 33  czy maluchy z przedszkola.

Najmłodsi pod okiem wychowawców, nie czekając długo, natychmiastowo zaczęli korzystać w każdy możliwy sposób z dobrodziejstw nowego placu zabaw. Plac zabaw obok Świetlicy Środowiskowej „Radosny Dom” przy ul. Krasińskiego jest dostępny dla wszystkich mieszkańców.

Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.